― Blog ―
Mobil Uygulama İndirme ve Kullanım İstatistikleri (2023)
ıstechsoft

ıstechsoft

Mobil Uygulama İndirme ve Kullanım İstatistikleri (2023)

Dünya çapında 6,3 milyardan fazla akıllı telefon kullanıcısı ile mobil uygulama endüstrisinin gelişmesi şaşırtıcı değil. Uygulama kullanımı ve akıllı telefon penetrasyonu, öngörülebilir gelecekte herhangi bir yavaşlama belirtisi olmaksızın, sabir bir oranda büyümeye devam ediyor.

Şimdi dünya çapındaki 1,14 milyar tablet kullanıcısıyla birlikte bu sayı son altı yılda yaklaşık %36 arttı.

Gün içinde bir saniyenizi ayırıp başınızı telefonunuzdan kaldırırsanız, eminim ki herkesin de gözlerini bir mobil cihaza dikmiş olduğunu farkedeceksiniz.

Aslında araştırmalar, ortalama bir insanın telefonunu günde 262 kez kontrol ettiğini gösteriyor! Bu her 5,5 dakikada bir.

Telefonlarımızı işte, evde, sokakta, yemek yerken, yatakta ve hatta arabalarımızda kullanıyoruz. Bunu şu anda bir mobil cihazdan okuyor olabilirsiniz.

Herkes telefonlarında ne yapıyor? Mobil zamanın %88’i uygulamalarda geçiyor.

Bu, uygulama geliştiricileri, uygulama yayıncıları ve bir uygulama geliştirmeyi planlayan herkes için cesaret verici bir haber. Ancak bu alanda başarılı olmak için iki şeyin olması gerekiyor.

1.Kullanıcıların uygulamanızı indirmesi gerekiyor.

2.Kullanıcıların uygulamanızı kullanması gerekir. 

Elbette, insanların uygulamaları her zamankinden daha fazla kullandığını biliyoruz. Ancak bu, bu kullanıma ilişkin mevcut veriler açısından yalnızca yüzeyi çiziyor. Yalnızca bu bilgilere dayanarak bir uygulama geliştiremezsiniz.

Bu, “İnsanlar yemek yemeyi sever, bu yüzden restoran açacağım” demek gibidir.

Rekabet etmek ve bu milyarlarca dolarlık sektörde payınızı talep etmek istiyorsanız, insanların mobil uygulamaları tam olarak nasıl indirip kullandıklarını daha iyi anlamanız gerekir.

 

2023 İçin Temel Mobil Uygulama İstatistikleri

 • Mobil uygulamaların 2023’te 935 milyar doların üzerinde gelir elde etmesi bekleniyor.
 • Apple App Store’da indirilebilecek 1,96 milyon uygulama vardır.
 • Google Play Store’da indirilebilecek 2,87 milyon uygulama var.
 • Y kuşağının %21’i bir uygulamayı günde 50’den fazla kez açıyor.
 • İnsanların %49’u bir uygulamayı her gün 11’den fazla kez açıyor.
 • Ortalama bir akıllı telefon sahibi günde 10 uygulama ve her ay 30 uygulama kullanıyor.

Mobil Uygulama İndirmeleri

Uygulamalar indirme olmadan başarılı olamaz.

Kulağa basit geliyor ancak çoğu zaman uygulama sahipleri bunu gözden kaçırıyor. Gezegendeki en iyi uygulamaya sahip olabilirsiniz, ancak kimse onu indirmiyorsa tek kuruş kazanamazsınız.

Bu nedenle, insanların uygulamanızı indirmesini sağlamadan önce uygun araştırmayı yapmak için zaman ayırmanız gerekir. 

Küresel İndirmeler

Dünyanın her yerinden insanlar akıllı telefonlar ve tabletler kullanıyor.

Mobil uygulama kullanımının popülaritesi arttıkça, dünya çapında uygulama indirme sayısı da artıyor.

Her yıl uygulama indirmelerinde büyüme görüyoruz. Bu trend önümüzdeki yıllarda da devam edecek.

Geçen yıl 218 milyardan fazla uygulama indirildi. Bu, bir önceki yıla göre kabaca %7’lik bir artış anlamına geliyor.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, 2016 ile 2020 arasında %55’lik bir sıçrama oldu. Yıldan yıla büyüme oranı o kadar keskin değil ama yine de artıyor.

Ücretli ve Ücretsiz İndirmeler

Bir mobil uygulama oluştururken anlamanız gereken ilk şeylerden biri para kazanma stratejinizdir.

Bu yüzden en başta bir uygulama geliştiriyorsunuz, değil mi? Para kazanmak.

Uygulama indirmeleri için ücret almak, aklınızdan geçen bir şey olabilir. Ancak, insanlar uygulamanızı ödemesini sağlarsanız uygulamanızı indirir mi?

Ücretsiz ve ücretli uygulama indirmelerinin sayısına bir göz atalım. Küresel indirmelerin büyük çoğunluğunun tamamı ücretsizdir.

Aslında, dünya çapındaki uygulama gelirinin %98’i ücretsiz uygulamalardan geliyor. İnsanların sadece bir kısmı indirmeler için ödeme yapmaya istekli.

Ücretli bir uygulama başlatma fikrini tamamen reddetmeniz gerektiğini söylemiyorum. Sahip olduğunuz uygulamanın türüne bağlı olarak, her iki stratejinin de avantajları vardır.

Başlangıçta indirmeler için ücret alırsanız, daha az mobil kullanıcı uygulamayı indirir. Bunun nedeni, insanların çoğunun ücretsiz indirmeler sunulmasına alışkın olmasıdır.

Sadece kendi mobil cihazınıza bakın. Yüklemek için para ödediğiniz herhangi bir uygulamanız var mı? Eğer yaparsan azınlıktasın.

Ancak, ücretli uygulamaları indiren kişilerin etkileşimde bulunma olasılığı daha yüksektir. Bir şeye para harcayıp sonra onu asla kullanmayacaklar.

Ancak uygulamanızla para kazanmak için indirmeler için ücret almanız gerekmez.

Mevcut bir işletmeye sahip olan ve müşteri deneyimini geliştirmek için bu işletmenin bir uzantısı olarak bir uygulamaya sahip olanlarınız için kesinlikle ücretsiz indirmeler sunmalıdır.

Kullanıcılar indirmeler için ödeme yapmayı beklemiyor. Bunun nedeni, Apple App Store ve Google Play Store’da bulunan uygulamaların büyük çoğunluğunun ücretsiz olarak sunulmasıdır.

Yukarıdaki grafik, Aralık 2021 itibarıyla Statista tarafından yapılan bir araştırmaya dayanmaktadır.

Bir uygulamayı tamamen yeni bir işletme olarak başlatıyor olsanız bile, uygulamanızı ücretsiz olarak sunarak yine de para kazanabilirsiniz. Uygulama içi satın almalar sunmak gibi birçok başka para kazanma stratejisi vardır.

Uygulamanızı ürün veya hizmet satmak için kullanıyorsanız en son mobil e-ticaret gelirini ve kullanım istatistiklerini inceleyin.

Google Play ile App Store İndirmeleri

Mobil kullanıcıların ezici çoğunluğunun uygulama indirdiği yerler var.

iOS cihazlara sahip kullanıcılar iPhone uygulamalarını Apple App Store’dan indirirken, Android uygulama kullanıcıları Google Play Store’dan indirir.

Küresel uygulama indirmeleri açısından bu iki platformun birbiriyle nasıl karşılaştırıldığına bakın.

Dünya çapında, Google Play Store’dan daha fazla indirme geliyor. Ancak görebileceğiniz gibi, her iki mağaza da 2019’dan 2020’ye indirme yüzdesinde artış gördü.

Google Play Store indirmeleri %31 artarken, Apple App Store sadece %2,5 büyüme oranı elde etti.

Kısacası, Google Play Store’da daha fazla indirme var ve daha yüksek oranda büyüyor.

Bu trendlerin 2023’te de devam etmesini bekliyorum.

Not: İlk önce hangi platformu oluşturacağınızdan emin değil misiniz? BuildFire ile bu kararı vermek zorunda değilsiniz. BuildFire uygulama geliştirme süreci, aynı anda bir iOS ve Android uygulaması oluşturmanıza olanak tanır. Böylece, her iki mağazada da başlatabilir ve mümkün olduğunca çok sayıda kullanıcının indirmelerini sağlayabilirsiniz.

Apple App Store İndirme İstatistikleri

İki uygulama mağazasının birbirine kıyasla nasıl olduğuna zaten baktık. Ancak şimdi bu sayıları daha da detaylandırmanın ve her platforma daha yakından bakmanın zamanı geldi.

Apple App Store indirme istatistikleriyle başlayalım.

En Popüler Uygulama Mağazası Kategorileri

Uygulamanızın başarılı olması için tüketicilerin ne istediğini anlamanız gerekir. Bu, özellikle yeni bir uygulama oluşturuyorsanız geçerlidir.

Uygulamanız, yazılım veya konsept açısından devrim niteliğinde olabilir, ancak kullanımı için bir pazar yoksa, indirmek için mücadele edeceksiniz.

Öncelikle, en çok hangi tür uygulamaların indirildiğini anlamalısınız. Kullanılabilirlik payına göre Apple App Store’daki en popüler kategoriler burada.

Oyun kategorisi, App Store’a hakimdir.

Ancak sıfırdan yeni bir uygulama oluşturmayı planlamıyorsanız muhtemelen bir oyununuz olmayacak. Örneğin bir e-ticaret mağazanız olduğunu varsayalım. Sırf uygulamanız daha popüler bir kategoriye girsin diye işletmeniz için bir oyun uygulaması başlatmak mantıklı değil.

Uygulama kategorinizin, uygulamanızın amacı ve işlevleriyle alakalı olması gerekir. Dolayısıyla, bir iş veya yaşam tarzı uygulamanız varsa, daha fazla indirme elde etmek için onu bir oyun olarak kategorize edemezsiniz.

Aslında, uygulamanızın birincil amacı için bir kategori seçmemeniz App Store inceleme yönergelerine aykırıdır.

Bu şartların ihlal edilmesi, uygulamanızın App Store’dan kaldırılmasına neden olabilir. Açıkçası, böyle bir durumda kimse uygulamanızı indiremez.

Bu yüzden sistemi kandırmaya çalışmayın. Uygulamanız en üst kategoride olmasa bile yine de başarılı olabilir. Bu kategorilerde daha fazla rekabet var. Stratejinize bağlı olarak, potansiyel olarak daha az doygun olan bir niş kategoriyi hedefleyebilir ve daha küçük bir pazarda daha büyük bir paya hakim olmaya çalışabilirsiniz.

Apple App Store Kullanılabilirliği

Az önce söylediğim gibi, mobil uygulama endüstrisi oldukça rekabetçi.

Ancak kaç uygulama ile rekabet edecek? Apple App Store’da bulunan uygulama sayısına bir göz atın.

Kullanılabilir uygulamaların sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

Şimdiye kadar analiz ettiğimiz tüm istatistiklere göre bu mantıklı. Her zamankinden daha fazla insanın mobil cihazı var ve uygulama indirmeleri tüm zamanların en yüksek seviyesinde. Bu nedenle, pazara daha fazla uygulamanın gönderilmesi doğaldır.

Ancak, daha fazla uygulama mevcut olduğu için uygulama indirme sayıları artıyor mu? Yoksa çok daha fazla uygulama piyasaya sürüldüğü için daha fazla uygulama mevcut mu?

Söylemesi zor ve her iki tarafı da tartışabilirsiniz. Google Play Store’u inceledikten sonra bu mantığı daha iyi anlayacağız.

Google Play Store İndirme İstatistikleri

Şimdi Android cihazlardan indirme istatistiklerine bakma zamanı.

Google Play Store’un daha derinlemesine bir analizini oluşturmak için zaman ayırdım.

Google Play Store Kullanılabilirliği

Apple App Store kullanılabilirliğine bakmayı yeni bitirdik. Bu yüzden hemen konuya girmek ve size Google Play Store’dan indirilebilecek uygulama sayısını göstermek istedim.

Gördüğünüz gibi, grafik aynı kategori için Apple grafiğiyle aynı yörüngeye sahip değil. Aslında 2017’nin ortasından sonra uygulama kullanılabilirliğinde bir düşüş gördük. Ancak o zamandan beri uygulama sayısı istikrarlı bir şekilde artıyor.

Bu neden oluyor?

Google Play Store oldukça rekabetçidir. Bazı uygulamalar hayatta kalamadı.

Başka bir aşağı yönlü yörünge görmeyi beklemiyorum. Son iki yıldaki verilere dayanarak, trend çizgisi öngörülebilir gelecekte yükselmeye devam etmelidir.

Daha önce gördüğümüz gibi, aynı dönemde indirilebilecek uygulamaların sayısı biraz düşmüş olsa da Google Play Store indirmeleri hala artıyor.

Bunu tekrar Apple tartışmamıza bağlayalım. Apple App Store uygulama kullanılabilirlik sayıları her yıl artıyor, ancak indirme büyüme oranı Google Play Store’a kıyasla daha düşük bir yüzde. Bu bilgilere dayanarak, her mağazada bulunan uygulama sayısının genel olarak artan uygulama indirmeleriyle bağlantılı olmadığı sonucuna varmanın güvenli olduğunu düşünüyorum.

En Popüler Google Play Store Uygulama Kategorileri

Penetrasyona dayalı olarak bir uygulama kategorisinin başarısını ölçebilirsiniz. Statista’ya göre bunlar, Android kullanıcıları arasında en yüksek penetrasyon oranına sahip uygulama kategorileri.

Araçlar — %99,81
İletişim — %99,93
İş — %99,33
Video Oynatıcılar ve Düzenleme— %96,63
Seyahat ve Yerel — %95,7
Sosyal — %95,02
Verimlilik — %91,67
Müzik ve Ses — %88,38
Eğlence — %83,85
Haberler ve Dergiler — %81,11
Fotoğrafçılık — %75,77
Kitaplar ve Referans — %70,74
Yaşam tarzı — %65,67
Kişiselleştirme — %61,62
Oyunlar (Gündelik) — %58,86
Oyunlar (Bulmaca) — %56,5
Oyunlar (Arcade) — %55,08
Alışveriş — %35,79
Oyunlar (Aksiyon) — %34,19
Hava durumu — %32,46

Bu kategorilerden bazılarının şüpheyle alınması gerekir. Örneğin, listedeki en üstteki kategorilere bakın. Bu uygulamalar (iletişim uygulamaları gibi) muhtemelen tüm Android cihazlarda önceden yüklenmiş olarak gelir.

Ancak bunun dışında, bu liste, Android kullanıcılarının ne tür uygulamalar indirdiğinin (WhatsApp, Snapchat, Netflix, TikTok, Spotify ve Tinder gibi uygulamalar) iyi bir göstergesidir. Ancak, bir uygulamanın bir cihaza yüklenmiş olması, onun kullanıldığı anlamına gelmez. Mobil uygulama kullanım istatistiklerine bakarken bu kavramı daha derinlemesine tartışacağız.

Mobil Uygulama Kullanımı

Artık dünyanın dört bir yanındaki kullanıcıların uygulamaları nasıl indirdiğini gördüğünüze göre, insanların mobil uygulamaları nasıl kullandıklarını analiz etmenin zamanı geldi.

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısı, cihazlarını kullanarak her gün 3 saat 10 dakika harcıyor. Bu sürenin yaklaşık 2 saat 51 dakikası uygulamalarda geçiyor (uygulamalar, akıllı telefon kullanımının yaklaşık %90’ını oluşturuyor).

Araştırmalar, ortalama bir akıllı telefona 80’den fazla uygulamanın yüklendiğini gösteriyor. Ancak bununla birlikte, insanlar bu uygulamaların tümünü kullanmıyor.

Ortalama bir kişi günde 9 mobil uygulama ve ayda 30 uygulama kullanıyor.

Ortalama bir akıllı telefon kullanıcısının telefonunda 80 uygulama varsa bu, bu uygulamaların %62’sinden fazlasının her ay kullanılmadığı anlamına gelir.

Bu ne anlama gelir? Basit. İnsanlar uygulamaları indiriyor ve kullanmıyor. Aslında, uygulamaların %25’i indirildikten sonra yalnızca bir kez kullanılıyor ve ardından bir daha hiç kullanılmıyor.

Bu kılavuza devam ederken uygulama kullanım istatistiklerine daha derinlemesine dalacağız.

Mobil Uygulamayı Elde Tutma ve Kaybetme

Az önce öğrendiğiniz gibi, indirme işleminden sonra uygulama kullanımı garanti edilmez. Uygulamanız zaten pazara sunulmuşsa, bazılarınız bunun farkında olabilir.

İndirme sayısında başlangıçta bir artış yaşamış olabilirsiniz, ancak insanlar uygulamayı kullanmadığı için para kazanmakta zorlanıyorsunuz. Uygulama sahiplerine danıştığımda gördüğüm yaygın bir sorun.

Ama bunun size olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bunu ölçmenin en iyi yolu elde tutma ve yaymadır.

Uygulama kullanıcılarının %71’i, bir uygulamayı indirdikten sonraki ilk 90 gün içinde kullanmayı bırakıyor.

Bu sizin ve uygulamanız için ne anlama geliyor?

Temel olarak, bu ölçümleri izlemeniz gerekir. Kullanıcılara geri gelmeleri ve uygulamanızı ileride kullanmaları için bir neden verin.

Hiçbir zaman %100 elde tutma elde edemezsiniz, bu nedenle her zaman yeni indirmeler elde etmenin yollarını bulmanız gerekir. Ancak bununla birlikte, mevcut kullanıcıları görmezden gelmeniz gerektiği anlamına gelmez.

Uygulamanız iyi performans göstermiyorsa ve aksaklıklar, hatalar veya kullanıcı deneyimi kusurları varsa, insanların uygulamadan ayrılma olasılığı daha yüksektir. Hiçbir uygulama mükemmel değildir. En iyi uygulamalarda bile ara sıra hatalar olabilir. Ancak bu hataları tespit etmek sizin sorumluluğunuzdadır. Performansı ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için uygulamanızın güncellemelerini ve yeni sürümlerini bulun.

En Temel Uygulamalar

Daha önce indirilebilir içerikler ve kategoriye göre penetrasyon açısından uygulama popülerliğinden bahsetmiştik.

Ancak sadece mevcut olmaları, kullanıldıkları anlamına gelmez. Aslında indiriliyor olmaları kullanıldıkları anlamına da gelmiyor. Bu iddiayı destekleyecek verileri zaten gördük.

Şimdi size kullanıcıların onsuz yaşayamayacaklarını söylediği uygulamaları göstermek istiyorum.

Bu listeye bakarsanız mantıklı geliyor. En iyi uygulamaların tümü farklı amaçlar için kullanılır ve günlük olarak kullanılabilir.

 • Sosyal medya için Facebook ve Instagram
 • E-posta iletişimi için Gmail
 • Video içeriği için YouTube
 • Navigasyon için haritalar
 • Çevrimiçi satın alımlar için Amazon
 • Anında iletişim için WhatsApp ve Messenger
 • İnternette gezinmek için Chrome

Yeni bir mobil uygulama geliştirmek isteyenler için, bu en iyi uygulamalardan biriyle rekabet edecek bir şey oluşturmayı tavsiye ettiğimi söyleyemem.

Yıldızlar için çekim yapmakta yanlış bir şey yok. Yine de işletmeniz için bir mobil ticaret uygulaması oluşturabilir ve bol bol başarı elde edebilirsiniz. Ancak, uygulamanızın bir sonraki Amazon olmasını istiyorsanız, en azından söylemek gerekirse, zorlu bir savaş olurdu.

GPS harita hizmetleriyle bir uygulama oluşturabilir misiniz? Elbette. Ancak Google Haritalar’ı geçecek mi? Muhtemelen değil.

Apple ve Android Küresel Harcama

Gördüğümüz gibi, Apple ve Android cihazlar arasında açıkça bazı indirme ve kullanım farklılıkları var. Neden?

Eh, kullanıcılar aynı değil. Apple ve Android kullanıcılarını karşılaştırırsanız, farklı davrandıklarını öğrenirsiniz.

Başlangıç olarak, tüketicilerin cihazlarını kullanarak nasıl para harcadıklarına bakalım. İşte 2021’in üçüncü çeyreğine ait en son veriler:

 • Google Play Store Brüt Uygulama Geliri: 12,1 milyar dolar
 • Apple App Store Brüt Uygulama Geliri: 21,5 milyar dolar

Bu rakamlar, ücretli uygulama indirmeleri, abonelikler ve uygulama içi satın almalardan yapılan harcamaları temsil eder.

Daha küçük bir mobil uygulama pazar payına rağmen, Apple kullanıcıları yine de daha fazla para harcıyor. Apple kullanıcıları, Android kullanıcılarının neredeyse iki katı oranında uygulama harcamalarına hükmediyor.

Uygulamanızın tüm kullanıcılara hitap etmesi gerekirken, iOS uygulaması kullanıcılarının premium yükseltmeleri ve diğer uygulama içi satın alımları satın almalarını sağlama konusunda daha şanslı olacaksınız.

 

Yaşa Göre Mobil Uygulama Kullanımı

Teknoloji kullanımı nesilden nesile değişir. Mobil uygulama kullanımı bir istisna değildir.

Muhtemelen genç nesillerin, daha yaşlı insanlara göre mobil uygulamaları kullanarak daha fazla zaman geçirdiğini varsaymışsınızdır. Eğer öyleyse, bu varsayım doğruydu.

Ancak bu, diğer yaş gruplarını hedefleyemeyeceğiniz anlamına gelmez. Grafikten de görebileceğiniz gibi 45-54 yaş arası kişiler günde yaklaşık 1 saat 15 dakika mobil uygulamaları kullanıyor. Bu, 25-34 yaş aralığındaki insanlardan sadece 27 dakika daha az.

65 yaş üstü mobil kullanıcılar bile her gün bir saate yakın mobil uygulama harcıyor.

Cihaza Göre Mobil Uygulama Kullanımı

Tüm mobil kullanımlar eşit şekilde oluşturulmaz. İşletim sistemleri arasındaki farklılıkların yanı sıra, kişilerin kullandığı mobil cihaz türüne göre de kullanım farklılaşacaktır.

Akıllı Telefon Uygulaması Kullanımı

Dijital içerik pek çok cihazdan tüketilebilir.

İnsanların akıllı telefonları, tabletleri, masaüstü bilgisayarları ve dizüstü bilgisayarları var. Akıllı TV’lerden, saatlerden, akıllı ev cihazlarından ve akıllı araçlardan bile içerik ve uygulamalara erişebilirsiniz.

Ancak akıllı telefon uygulaması kullanımının hakim olduğu belirli kategoriler var. Bunlar, insanların akıllı telefonlarına başvurdukları en önemli kategorilerdir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, haritaların kullanıldığı dijital zamanın %96’sı akıllı telefonlardan geldi. Dijital hava durumu içeriğinin %86’sı akıllı telefon uygulamaları aracılığıyla tüketildi.

Mantıken mantıklı. İnsanların hareket halindeyken haritalara ve GPS hizmetlerine erişmesi gerekir, bu nedenle bir akıllı telefon kesinlikle en iyi seçimdir.

Ancak bu listenin daha aşağılarına bakarsanız, o kadar belirgin olmayan diğer kategorileri göreceksiniz.

Örneğin, perakende tüketimin %47’si akıllı telefon uygulamalarından geliyor. İnsanların çevrimiçi satın almak için pek çok yolu var, ancak yine de akıllı telefonları yüksek oranda kullanmayı tercih ediyorlar.

Haberler ve bilgiler, bana sıçrayan başka bir kategori. Akıllı telefon kullanımı %40’ın biraz üzerinde olsa da, elimizdeki diğer tüm platformlar ve satış noktaları düşünüldüğünde hala yüksek.

Akıllı telefonlar ve tabletler

Akıllı telefonlar ve tabletler de bazı farklılıklara sahiptir.

Daha önce hatırlarsanız, dünya çapında tabletlerin iki katı kadar akıllı telefon var (2,7 milyara karşı 1,35 milyar). Ancak tablet kullanımı akıllı telefonları yakalamaya başladı.

İnsanlar akıllı telefonlarına daha fazla uygulama indiriyor ve her ay daha fazla akıllı telefon uygulaması kullanıyor. Ancak görselden de anlayabileceğiniz gibi tabletler de çok geride değil.

Akıllı telefonların görünüşte her zaman elinizin altında olduğu düşünüldüğünde, daha fazla kullanılacakları mantıklı.

Bununla birlikte, ücretli uygulamalar veya bir uygulama üzerinden abonelik satın alma söz konusu olduğunda tabletler akıllı telefonlardan çok daha iyi performans gösteriyor. Bu, tabletlerin önümüzdeki yıllarda kontrol etmeye devam edeceği bir kategori olabilir.

Tablet Kullanımı

Tabletler akıllı telefonlar kadar popüler olmasa da, belirli amaçlar için kullanılırlar.

İşte tabletlerde kullanılan en popüler uygulama kategorilerine bir bakış.

İşte oyun oynamanın bir kullanım listesinde ilk sırada yer aldığı başka bir örnek. Bu grafiği bir öncekiyle karşılaştırırsanız, bir kullanıcının tablete yüklenen oyun uygulamaları için ödeme yapma olasılığının daha yüksek olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Tablet ekranları daha büyük olduğundan, oyun ve kullanıcı deneyimi geliştirilecektir. Tablet kullanıcılarının indirmeler ve abonelikler için daha fazla ödemeye istekli olmalarının nedeni muhtemelen budur.

Apple ve Google Play (iOS ve Android) Dünya Çapında İndirmeler

Android, küresel pazar payına hakim. Bu nedenle, dünya çapında uygulama indirmelerinin büyük çoğunluğunun Google Play Store’dan geldiğini görmek şaşırtıcı değil.

Grafikten de görebileceğiniz gibi, burada ABD’de 50/50’ye yaklaştık. Apple App Store indirmelerinin Japonya’da kontrol edici bir payı var, ancak Google Play Store diğer her yerde hakim durumda.

Son Düşünceler

Mobil uygulamalar günlük hayatımızın bir parçasıdır. 2023, mobil uygulama sektörü için büyük bir yıl olmaya devam edecek.

Mobil kullanım ve penetrasyon tüm zamanların en yüksek seviyesinde olsa da, analiz ettiğimiz her bir veri parçası, hâlâ yükseliş trendinde olduğumuzu gösteriyor.

Bu, bir mobil uygulaması olan veya bir tane oluşturmayı planlayan herkes için cesaret verici. Ancak en son araştırma ve trendlerden haberdar olmadan bir uygulamayı öylece geliştirip yönetemezsiniz.

Bu nedenle, mobil uygulama endüstrisini indirme ve kullanım açısından anlamanıza yardımcı olması için bu kılavuzu referans olarak kullanın.

2023’te bir uygulama geliştirmeye hazırsanız kaydolun ve BuildFire’ı kullanmaya başlayın. Kullanımı kolay platformumuz, tek bir kod satırı yazmadan aynı anda bir iOS ve Android uygulaması oluşturmanıza olanak tanır.

Mobil uygulamanızın kullanım istatistiklerini ölçmek için hangi ölçümleri izliyorsunuz?

Bu yazıyı Paylaş

Bloğumuzda yer almak ister misiniz?

İletişim bilginizi bırakın size ulaşalım…