― Blog ―
Dijital Pazarlama
isTechSoft

isTechSoft

Dijital Pazarlama

          Mobil uygulama geliştirme söz konusu olduğunda, aklınızda bulundurmanız gereken birçok maliyet vardır. Bu maliyetlerin çoğu uygulama geliştirmenin ötesine geçiyor. 

          Pazarlama stratejinize fon ayırmazsanız, uygulamanızın varlığından kimse haberdar olmaz. Açıkçası bu büyük bir problem. 

          Bu blog yazısı, mobil uygulamalar için pazarlama maliyetleri hakkında bilmeniz gereken her şeyi içerir. İster bir uygulama geliştiricisi, ister beyaz etiketli satıcı, ister işletmenizin bir uzantısı olarak bir uygulama başlatıyor olun, ister sıfırdan tamamen yeni bir uygulama oluşturuyor olun, size yardımcı olacağız.

Bir Uygulamayı Pazarlamanın Maliyeti Ne Kadardır?

          Bu, yeni müşterilere danıştığımızda satış ekibimizin aldığı en yaygın sorulardan biridir. Ancak ne yazık ki, gerçekten kabul edilebilir bir cevap olan tek bir dolar miktarı yok. 

          Bazı uygulama pazarlamacıları, uygulamayı tanıtmak için yalnızca 1.000 ABD Doları veya 5.000 ABD Doları harcayabilir. Diğerleri on milyonlarca harcıyor. Diğer herkes bu iki uç noktanın ortasında bir yere düşme eğilimindedir. 

          Kesin olan bir şey var: Uygulama pazarlamasına daha fazla para harcamak her zaman daha iyi değildir. Pazarlama kampanyalarına öylece para aktarıp olağanüstü sonuçlar görmeyi bekleyemezsiniz. Stratejileriniz etkili olduğu sürece, mobil uygulamanız için uygun fiyatlı bir pazarlama stratejisiyle paçayı sıyırabilirsiniz. 

          Günün sonunda, daha iyi CPI olarak bilinen kurulum başına maliyetinize odaklanmanız gerekir. Bu temel uygulama pazarlama metriği, her kurulumun size tam olarak ne kadara mal olduğunu ölçmenize yardımcı olur. İşte formül :

CPI (Cost Per Install) = Maliyet/İndirme Sayısı

Bu KPI’yi izlemek, sizi pazarlama maliyetleriniz konusunda akıllı olmaya zorlar ve belirli kampanyaların işe yarayıp yaramadığını belirlemenize yardımcı olur.

Uygulama Pazarlama Bütçesi Belirlemek Neden Bu Kadar Önemli?

Uygun bir pazarlama bütçesi belirlemek, uygulama pazarlamacıları için çok önemlidir. Bu süreçten ilk kez geçiyorsanız, kendinize nedenini soruyor olabilirsiniz. 

Bu gerçekten gerekli mi? Ya çok fazla sermaye ile çalışmıyorsanız?

Durumunuz ne olursa olsun, HER ZAMAN bir pazarlama bütçesi oluşturmanız gerekir. 

Uygulamanız için bir bütçe belirlemek, fonları uygun şekilde ayırmanıza yardımcı olur. Aksi takdirde, belirli bir kampanyaya veya stratejiye çok fazla para yatırabilir ve bunun işe yaramadığını anlayabilirsiniz. Ancak önceden bir bütçe belirleyerek ve her kampanya için fon ayırarak, olumlu bir YG sağlayan şeye göre ayarlamalar yapabilir ve stratejinizi değiştirebilirsiniz. 

Pazarlama bütçeleri ayrıca hedeflerinizi yönetme yolunda ilerlemenizi sağlar. Pazarlama için harcanan her 100$ veya 1.000$ için kaç kurulum bekliyorsunuz? Önümüzdeki üç ay içinde kaç uygulama kullanıcısı bekliyorsunuz? Gelecek yıl ne olacak?

Bütçeler ayrıca uzun vadeli planlamaya yardımcı olur, bu yüzden en kısa sürede bir tane oluşturmanız gerekir. İlk olarak, geliştirme ve bakım dahil olmak üzere toplam uygulama maliyetini değerlendirmeniz gerekir. Ardından, bu bütçenin bir bölümünü özellikle pazarlama için ayırın. 

Bu bütçe seni ne kadar idare eder? Uygulama pazarlamasına ne zaman yatırım yapmaya hazır daha fazla paranız olacak? 

Birçok uzman, brüt gelirinizin %12-20’sini pazarlamaya ayırmanızı önerir . Uygulamanız daha yerleşik hale geldikçe bu yüzdeyi %6-12’ye düşürebilirsiniz.

Uygulamanız hala gelir öncesi aşamalardaysa, bu açıkça biraz daha zordur. Bu kategoriye giriyorsanız, özellikle pazarlama maliyetleriniz için sabit bir dolar tutarı ayırmanızı tavsiye ederim. 

Zamanla üzerinde çalışabileceğiniz bir bütçe belirleyin. Bunu yaparken en az önümüzdeki 12-18 aya bakın.  

Genel mali sorumluluk, bir uygulama pazarlama bütçesi belirlemenin bir başka önemli yönüdür. İşin her bileşeninde, net bir planı olmayan harcamalar felaket reçetesidir. Bu nedenle, tüm mobil uygulama yaşam döngüsü boyunca sizinle birlikte kalacaklarından, bu sağlıklı finansal alışkanlıkları ilk günden itibaren oluşturmak sizin yararınızadır. 

Mobil Uygulama Pazarlama Bütçesi Nasıl Oluşturulur?

Uygulama bütçenizin ayrıntılarına girmeden önce, bütçenizi sıfırdan oluşturmak için gereken adımları hızlıca gözden geçirelim. 

1. Adım — Pazarlama Dönüşüm Huninizi Değerlendirin

Yapmanız gereken ilk şey, pazarlama huninize bakmaktır. Bu, bir kullanıcının nihayet mobil uygulamanızı yüklemeden önce yaptığı yolculuğun tamamını ifade eder. Daha önce pazarlama hunisinden geçen kullanıcıları resmi olarak izlemediyseniz, süreci değerlendirmek ve bu yolculuğun nasıl göründüğünü görmek yine de önemlidir.

Uygulama pazarlaması açısından farkındalık aşaması, potansiyel bir kullanıcı uygulamanızın var olduğunu ilk kez fark ettiğinde gerçekleşir. Sonunda, sorunlu bir noktayı çözmek veya bir ihtiyaca hitap etmek için kategorinize bir uygulama veya benzer bir araç almayı düşünürler – bu ilgi alanı aşamasıdır.

Dönüşüm hunisinde istenilen aşamaya geldiklerinde belirli bir seçeneğe veya markaya yönelmeye başlarlar. 

Eylem aşaması, nihayet uygulamayı indirip mobil cihazlarına yüklemeye karar verdikleri zamandır.

Bu, uygulama pazarlama amaçları için neden önemlidir?

Pazarlama huniniz, insanların farkındalıktan eyleme geçtiği yolculuğun net bir resmini size gösterecektir. Hangi kanalların insanları dönüşüm hunisinde ilerlettiğini ve en iyi sonuçları sağladığını öğreneceksiniz. Ardından, bulgularınıza göre buna göre fon tahsis edebilirsiniz. 

Bir kullanıcıyı indirme isteğinden uzaklaştıran tetikleyici neydi? Kullanıcılar dönüşüm hunisinden nereye sızıyor? Bunlar, öncelik vermek isteyeceğiniz alanlardır.  

2. Adım — Hedeflerinizi Tanımlayın

Çoğumuz, uygulama yüklemenin her pazarlama kampanyasının hedefi olduğunu varsayarız. Bu birçok durumda doğru olsa da odaklanmanız gereken tek hedef bu değildir.

Örneğin, bazı mobil uygulamalar, kullanıcıları aylık veya yıllık abonelikler için kaydetmek ister. Diğerleri, uygulamanın bir e-ticaret sitesinin bir uzantısı olmasını ve fiziksel ürün satın alımlarını artırmasını istiyor.

Bu senaryoların her ikisinin de çok farklı pazarlama stratejileri olacaktır ve bu nedenle farklı bütçe öncelikleri olacaktır.

Bu, sizi uzun vadeli başarıya hazırlayacak olan “insanların uygulamamızı indirmesini istiyoruz” ifadesinin ötesine bakmanızı sağlar.

3. Adım — Diğer İşletme Maliyetlerini Hesaplayın

Daha önce de belirtildiği gibi, pazarlama büyük resmin sadece bir parçasıdır. Lansmandan sonra geliştirmeniz ve bakımını yapmanız gereken eksiksiz bir uygulamanız var.Bu işlemlerin bir maliyeti vardır.

Geliştiricilere, tasarım maliyetlerine, sunuculara, yardımcı programlara, aboneliklere ve uygulama geliştirmeyle ilişkili diğer tüm arka uç maliyetlerine ödeme yapmayı düşünmeniz gerekir. İşletmeniz için bir ofis veya fiziksel alan mı kiralıyorsunuz? Web sitenizi sürdürmesi veya içerik oluşturması için birine ödeme yapmanız gerekiyor mu? 

Hatta bazılarınız burada size yardımcı olması için bir uygulama pazarlama ajansı bile tutabilir ki bu da dikkate alınması gereken başka bir ek maliyettir. 

Herkesin işletme maliyetleri biraz farklı görünecektir. Ancak, banka hesabınızdaki tüm paranın pazarlamaya tahsis edilemeyeceğini anlamanız önemlidir. Akılda tutulması gereken başka maliyetler de var. 

4. Adım — En Kârlı Pazarlama Kanallarınızı Belirleyin

Hangi platformlar veya bu belirli platformlardaki kampanyalar en iyi sonuçları sağlıyor? Bu kanallar önceden tanımladığınız hedeflere nasıl ulaşıyor?

Başlangıçta farklı pazarlama stratejileri ve kanalları denemeniz gerekecek. Ama sonunda, karlı olmayanları ayıklamak isteyeceksiniz. E-posta reklamları, arama reklamları veya ücretli sosyal medya reklamlarıyla başlayabilirsiniz. Ardından, içerik oluşturma yoluyla organik arama gibi uzun vadeli stratejilere genişleyebilirsiniz. 

Bu kârlı pazarlama kanalları içinde, küçük kampanya varyasyonlarını da test etmek isteyeceksiniz. Örneğin, arama ağı reklamlarınızda, e-posta promosyonlarınızda veya uygulama açılış sayfalarınızda  A/B testleri çalıştırabilirsiniz.

Testlerinizi küçük tutarak başlayın ve başlangıçta tüm pazarlama bütçenizi tüketmeyin. En iyi sonuçları veren kampanyalarda kullanabileceğiniz bol miktarda fon kaldığından emin olmak istiyorsunuz. 

İşte ne demek istediğimi açıklamak için basit bir örnek. Diyelim ki önümüzdeki 12 ay içinde uygulama pazarlamasına ayrılmış 24.000 dolarınız var. 

Tüm yıl boyunca ayda 2.000 ABD Doları dağıtmak yerine, en karlı kanallarınızı belirlemek için ilk üç ayda daha küçük başlayabilirsiniz. Rakamları basit tutmak için, dört kampanyaya bölünmüş üç ay boyunca ayda 1.000 ABD doları harcamaya karar verdiğinizi varsayalım. Bu, ücretli reklam kampanyası başına aylık 250 ABD dolarına karşılık gelir. 

Bu üç aydaki sonuçlara göre, dört kampanyanızdan ikisinin işe yaramadığını öğrenebilirsiniz. Ardından, bunları ortadan kaldırabilir ve önümüzdeki dokuz ay boyunca en kârlı iki kampanyanız arasında kalan 21.000 ABD doları ile ilerleyebilirsiniz. 

5. Adım — Pazarlama Bütçenizi Diğer Mobil Uygulama KPI'larıyla Karşılaştırın

Pazarlama kampanyalarınız boşlukta yaşamıyor. Bu nedenle, doğrudan her kampanyadan gelen sonuçlar ve metriklerin yanı sıra, size tüm hikayeyi anlatacak diğer KPI'lara da bakmalısınız.

Bu aynı zamanda, hedefinizin performansına katkıda bulunabilecek anormallikleri veya olayları bulmanıza da yardımcı olacaktır. 

İzlemeniz gereken en iyi uygulama TPG’leri ve metrikleri hakkındaki bu gönderiye göz atın. Pazarlama planlarınızı etkileyebilecek metrikleri daralttığınızda tüm bunlar çok daha anlamlı olacaktır.

Mobil Uygulama Pazarlama Bütçesinin Bileşenleri

Bir uygulamayı pazarlamanın maliyeti nedir? Uygulama pazarlama maliyetiniz, paranızı nereye harcamak istediğinize bağlı olacaktır. Bunu anlamanıza yardımcı olmak için, hesaba katmanız gereken bazı temel kategorileri daralttım.

Pazar araştırması

Pek çok mobil uygulama pazarlaması lansman öncesi aşamada başlar. Muhtemelen en önemli lansman öncesi pazarlama bileşenleri pazar araştırmasıdır.

Bu, potansiyel kullanıcıların uygulamanıza ihtiyaç olduğunu düşünüp düşünmediklerini belirlemeye çalışmakla aynı şey değildir. Bu, uygulama geliştirme sürecinin bir parçasıdır. Bu durumda pazar araştırması, potansiyel uygulama kullanıcılarına ulaşabileceğiniz pazarlama dönüşüm hunisinin ve tercih edilen çevrimiçi kanalların değerlendirilmesini içerir. 

İşte bununla ne demek istediğimi göstermek için gerçekten basit ve bariz bir örnek. Diyelim ki 55 yaş ve üstü kişilere kilo verme konusunda yardımcı olmak için tasarlanmış bir sağlık uygulamanız var. Muhtemelen uygulamanızı Snapchat gibi platformlarda pazarlamayacaksınız. 

Bunun yerine, hedef kitlenizin takıldığı çevrimiçi kanallar, web siteleri, forumlar veya web’deki yerler bulmanız gerekir. Bu süreç, pazar araştırması segmentinize girer. 

Beta testi

Beta testi, uygulama pazarlamasının genellikle gözden kaçan bir yönüdür. Ancak uygulamanızın uzun vadeli başarısı ve işlevselliği için çok önemlidir.

Gerçek uygulama kullanıcılarının, iOS uygulamanızı ve Android uygulamanızı gerçekten kullanırken nasıl hissettiklerini görmek istersiniz. 

Kullanıcı Testi gibi platformlar, pazarlamacıların mobil uygulamaları test etmesini kolaylaştırır.

Bu pazarlama gideri, uygulamanızı test etmek istediğiniz kullanıcı sayısına bağlı olacaktır. Ayrıca, kullandığınız platforma ve bu testin ne kadar sürmesini istediğinize de bağlı olacaktır. 

Uygulama Promosyonu Varlık Maliyetleri

Ne tür bir uygulamaya sahip olursanız olun, dijital uygulama pazarlama varlıkları oluşturmanız gerekir. Pazarlama kampanyalarınız için kullanılan görseller bu kategoriye girer. 

Örneğin, uygulama açılış sayfanız için özel görselleri kim oluşturacak? YouTube veya Facebook için tanıtım videolarını nasıl oluşturacaksınız?

Uygulama mağazası sayfanız için görseller ve pazarlama kaynakları ne olacak?

Bir tasarımcı ve içerik oluşturucu değilseniz, tüm bunların maliyeti vardır. Kesin fiyatlar, ne aldığınıza ve kimi işe aldığınıza bağlı olarak değişecektir. Mevcut bir işletmeniz varsa, bu dijital varlıklara ayrılmış bir şirket içi ekibiniz zaten olabilir. Ancak yine de bu kişilerin uygulama için dijital varlıklar oluşturması için geçen süre için bütçe ayırmanız gerekecek. Bu maliyetleri pazarlama bütçenize dahil etmeyi unutmayın. 

Viral pazarlama

“Viral olma” kavramı, uygulamanıza dikkat çekmenin gerçekten uygun maliyetli bir yolu olabilir. Bu her zaman kolay veya gerçekleşmesi garanti değildir. Ama öyle olduğunda, viral pazarlama paraya mal olur.

Tanımı gereği, bu normalde ona bağlı bir dolar miktarına sahip olmaz. Ancak, viral olma potansiyeline sahip kampanyalarla ilgili maliyetleri düşünmeniz gerekir. 

Diyelim ki web’de binlerce kişi tarafından paylaşılma fırsatına sahip, sıra dışı bir tanıtım videosu oluşturuyorsunuz. O videoyu nasıl hazırlayacaksın? Paylaşılma şansını artırmak için daha fazla göze çarpmak için reklamlara para ödeyecek misiniz?

Bu tür sorular genellikle dolar işareti ile cevaplanır.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Sosyal medya kanallarında varlığınızı oluşturmak, uygulama pazarlamasının önemli bir parçasıdır. Sosyal medya hesapları oluşturmak ücretsiz olsa da, bu hesapları aktif tutmak sonuçta size biraz paraya mal olacaktır.

Sınırsız bir bütçeniz olsa ve sosyal medya reklamlarına hiç para harcamayı planlamıyor olsanız bile. Gönderi yazmaktan, içerik paylaşmaktan, hedef kitlenizle etkileşim kurmaktan ve mesajlara yanıt vermekten birinin sorumlu olması gerekir. 

Bu tür şeyleri en başta kendi başınıza halledebilirsiniz. Ancak bu, uzun vadeli ölçeklenebilir bir plan değil. Bu nedenle, sonunda sosyal medya profillerinizi yönetmesi için birine ödeme yapmanız gerekecek.

Push bildirimleri

Mobil kullanıcıları, uygulamanızı indirdikten sonra anlık bildirimle hedeflemek, en sevdiğim pazarlama stratejilerinden biridir. Uygulama içi satın almaları veya amacınızla ilgili diğer işlemleri artırmanın harika bir yoludur. 

Ancak, uygulamanızı nasıl oluşturduğunuza bağlı olarak, bu mesajları kolaylaştırmak için anlık bildirim hizmetleri için ödeme yapmanız gerekebilir. Push bildirim platformları, bütçenizde hesaba katılması gereken maliyetlidir. 

Bu, mevcut kullanıcılara ulaşmayı amaçladığından pazarlama stratejinizin önemli bir parçasıdır. Bu nedenle, uygulamayı henüz indirmemiş algısal kullanıcıları hedeflemenin aksine, bu kişilerin dönüşüm gerçekleştirmesini sağlama şansınız çok daha yüksektir. 
Farklı push bildirim türleri de maliyetlerinizi etkileyebilir. Örneğin, tüm kullanıcılarınıza genelleştirilmiş bir anında iletme bildirimi göndermek iyidir, ancak konumlarına göre bir anında iletme bildirimi göndermek daha fazla açılma ve dönüşüm sağlar .

Influencer Pazarlama

Bu, son yıllarda popülaritesi patlayan bir pazarlama stratejisidir. Etkileyenlere, uygulamanızı platformlarını kullanarak pazarlamaları için sosyal medyada ödeme yapabilirsiniz.

Bu, uygulamanızı öne çıkaran bir Instagram gönderisi veya bir Facebook Live promosyonu kadar basit bir şey olabilir. Bunu tek seferlik bir strateji olarak kullanabilir veya farklı etkileyicilerle devam eden ilişkiler geliştirebilirsiniz. 

Nişinize ve bütçenize uygun doğru etkileyicileri bulmakta sorun yaşıyorsanız, her zaman bir PR ajansından yardım arayabilirsiniz. Ancak, etkileyici pazarlama maliyetlerine ek olarak, uygulama halkla ilişkiler sosyal yardım maliyetlerinin de bütçenize dahil edilmesi gerekeceğini unutmayın. 

İnternet sitesi

Uygulamanız için çevrimiçi bir varlığa ve tanıtım amaçlı bir web sitesine sahip olmanız gerekir. 

Halihazırda bir işletmeniz varsa ve işletmenizin bir uzantısı olarak bir uygulama oluşturuyorsanız, bu oldukça basit olmalıdır. İşletmenizin zaten bir web sitesi olduğunu varsayıyorum, bu nedenle uygulamanızı tanıtmak için sitenizde özel bir açılış sayfasına sahip olmanız yeterlidir. 

Tamamen yeni bir işletme olarak lanse edilen yeni uygulamalar için, buradan başlamak üzere Wix veya Squarespace gibi bir çevrimiçi web sitesi oluşturucuyu kullanabilirsiniz. Lansman öncesi aşamalarda olsanız bile uygulamanız için merak uyandırmaya başlamak için en kısa sürede siteyi oluşturun. 

App Store Optimizasyonu (ASO)

Uygulama mağazalarında uygulamanızdan organik indirmeler almak, ASO’ya biraz para yatırmanızı gerektirir. Bu, birisi alakalı bir anahtar kelime için Google Play Store’da veya Apple’ın App Store’unda arama yaptığında, uygulama kategorinizdeki diğer seçeneklerden sıyrılmanıza yardımcı olacaktır. 

ASO stratejinizin Android Uygulamanız ile iPhone Uygulamanız için biraz farklı görüneceğini anlamanız önemlidir. 

Bunun nedeni, her platformun uygulamaları sıralamak için kullanılan biraz farklı bir algoritması ve formülü olmasıdır. 

Bu önemli pazarlama stratejisini gerçekleştirme konusunda daha fazla bilgi için  eksiksiz uygulama mağazası optimizasyonu kılavuzumuza göz atın .

Uygulama Pazarlama Maliyetleri Üzerine Son Düşünceler

Bir uygulama pazarlama kampanyası başlatmadan önce, zaman ayırmanız ve uygulama pazarlama harcamalarınızı planlamanız gerekir. 

Bütçe oluşturmak, büyük resim uygulama pazarlama stratejinizde başarıya ulaşmanın gerçekten tek yoludur. Aksi takdirde, sizi hiçbir yere götürmeyen kampanyalarda muhtemelen çok fazla zaman ve para harcarsınız. 

Daha da kötüsü, gerçekten geliştirme, test etme veya uygulama bakımı için kullanılması gereken pazarlamaya para harcayabilirsiniz. 

Umarım bu blogu faydalı bulmuşsunuzdur ve uygulama pazarlama maliyetlerinize iyi bir görünüm kazandırmıştır!

Bu yazıyı Paylaş

Bloğumuzda yer almak ister misiniz?

İletişim bilginizi bırakın size ulaşalım…