― Blog ―
ASO(App Store Optimizasyon) Yol Haritası
istechsoft

istechsoft

ASO(App Store Optimizasyon) Yol Haritası

ASO veya App Store Optimizasyonu, organik uygulama indirmelerini artırmak amacıyla bir uygulamanın, uygulama mağazalarındaki görünürlüğünü artırma işlemidir. Uygulamalar, çok çeşitli arama terimlerinde üst sıralarda yer aldıklarında, üst sıralarda yüksek bir konumda olduklarında veya mağaza tarafından öne çıkarıldıklarında daha görünür olur.

ASO çoğunlukla iki şeye odaklanır: Anahtar kelime optimizasyonu ve dönüşüm oranı optimizasyonu. Sağlam bir anahtar kelime optimizasyonu stratejisi daha yüksek bir sıralama sağlar. Mükemmel dönüşüm oranı optimizasyonu taktikleri ise, görünürlüğün artmasına katkıda bulunur ve daha fazla uygulama indirmesini sağlar.

ASO Neden Önemlidir?

Hem Apple App Store’da hem de Google Play’de 3 milyondan fazla uygulama var. Her gün ortalama 3.000 yeni uygulama daha yayınlanıyor. İnsanların yeni uygulamalar keşfetmeleri için ana yöntemlerinden biri de “App Store Arama”sıdır. Apple’a göre, uygulama indirmelerinin %65’inden fazlası, uygulama mağazasındaki aramalardan gelir ve bu aramaların neredeyse yarısı genel aramalardır.

ASO Nasıl Yapılır?

1. Rakiplerinizi Tanıyın

ASO stratejinizde ilk adım olarak, hangi uygulamalarla rekabet ettiğinizi bilmeli ve stratejilerini anlamalısınız. Rakiplerinizi tanımlarken, yalnızca doğrudan rakiplerinizi değil, aynı zamanda uygulama mağazalarında aynı anahtar kelimeler için rekabet eden uygulamaları veya oyunları da göz önünde bulundurmalısınız.

2. Rakiplerinizin ASO Stratejisini Analiz Edin

Anahtar kelime araştırmasına başlamadan önce, bir adım geriye gidin ve rakiplerinizin ASO açısından ne yaptığına bir göz atın. Bu alıştırmadan çok şey öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda kendi stratejiniz için gerçekçi kriterler veya KPI’lar da tanımlayabilirsiniz.

3. İlgili Anahtar Kelimeleri Bulun

Uygulamanızın uygulama mağazalarındaki görünürlüğünü en üst düzeye çıkarmak için, kullanıcıların uygulama mağazalarında ürün veya hizmetinizi ararken hangi anahtar kelimeleri kullandığını anlamanız önemlidir.

Anahtar kelime listeleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek çeşitli araçlarla bu araştırmaları yapmanız mümkün.

Peki anahtar kelime araştırması yaparken nelere dikkat etmeniz gerekiyor: 

  • Sıralı Anahtar Kelimeler: Uygulamanızın hangi anahtar kelimelerde sıralandığını bulun.
  • Fırsat Anahtar Kelimeleri: Rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri sıraladığını ve uygulamanızın hangi anahtar kelimeleri kullanmadığını görün.
  • İndirme Anahtar Kelimeleri: Hangi anahtar kelimelerin uygulamanıza veya rakiplerinize en fazla indirmeyi sağladığını öğrenin.
  • Arama Ağı Reklamları: Apple’ın ‘Apple Arama Ağı Reklamları’ için hangi anahtar kelimeleri önerdiğini öğrenin.
  • Otomatik Öneri: Apple ve Google’ın otomatik önerilerini keşfedin.
  • En Popüler Kategori Anahtar Kelimeleri: Kategorinizde en çok hangi anahtar kelimelerin kullanıldığını bulun.
  • En Çok Büyüyen: Son 30 gün içinde hangi anahtar kelimelerin trend olduğunu keşfedin.

4. Meta Verilerinizi Güncelleyin

Uygulamanızla alakalı anahtar kelimeler içeren ve ürün veya hizmetinizi tanımlayan bir liste oluşturduktan sonra, meta verilerinize hangi anahtar kelimeleri eklemeniz gerektiğine karar vermeniz gerekir.

Anahtar kelimeleri seçerken aşağıdaki ipuçlarını aklınızda bulundurun:

  • Uygulamanızla en alakalı anahtar kelimeleri seçin ve bu kelimeler bir kullanıcı sorgusuna yanıt versin.
  • Orta veya yüksek hacimli anahtar kelimeler seçin.
  • Hem Apple App Store hem de Google Play’deki en fazla ağırlığı içerdiğinden, uygulama başlığına en önemli anahtar kelimelerinizi eklediğinizden emin olun.

5. Görsellerinizi Optimize Edin

Dönüşüm oranı optimizasyonu söz konusu olduğunda, görsel öğelerinizin ne kadar önemli olduğuna değinmiştik. Bu yüzden iyi düşünülmüş ekran görüntüleri tasarlamak için zaman ayırın ve Apple App Store’ye bir önizleme videosu eklediğinizden emin olun.

6. Uygulamanızı Yerelleştirin

Uygulama mağazaları küresel bir kitleye ulaşır, bu yüzden uygulamanızın dünyadaki görünürlüğünü gerçekten artırmak için uygulamanızı yerelleştirmeniz çok önemlidir. Uygulama yerelleştirme, uygulamanızı (meta veriler, anahtar kelime alanı ve ekran görüntüleri de dahil) hedeflemek istediğiniz tüm farklı dillere ve kültürlere uyarlama işlemidir. Yerelleştirme, uygulamanızın meta verilerini ve grafik varlıklarını çevirmenin ötesine geçer. Diğer ülkelerdeki insanlar farklı arama yapabilir, bu da etkili olabilmesi için, kullanıcıların hedef ülkenizde hangi anahtar kelimeleri kullandığını doğru bir şekilde araştırmanız ve meta verilerinizi buna göre optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir. Ek fırsatları tespit etmek için izlemeniz gereken yerel rakipler de olabileceğini unutmayın.

7. Daha Fazla Kullanıcı Yorumu

Derecelendirmeler ve yorumlar önemli bir ASO sıralama faktörüdür ve ASO stratejinizin önemli bir parçası olmalıdır. Bu yüzden arkadaşlarınızdan ve ailenizden uygulamalarınızı incelemelerini isteyin. Ardından, kullanıcılardan uygulamanızı incelemelerini isteyen bir açılır pencere eklemeyi düşünün. Ancak, bir inceleme isterken zamanlamanın gerçekten önemli olduğunu unutmayın. Kullanıcılardan yalnızca birkaç kez kullandıktan sonra veya uygulamanızda bir işlemi veya etkinliği tamamladıktan sonra uygulamanızı incelemelerini isteyin.

8. Sıralamanızı ve Görünürlüğünüzü İzleyin

Uygulama sıralamanızı ve görünürlüğünüzü düzenli olarak izlemek çok önemlidir. Uygulama mağazaları algoritmalarını düzenli olarak güncellemekle kalmaz, uygulama mağazalarında sürekli olarak yeni bir rekabet başlatılır. Bu yüzden eğilimleri erken tespit ettiğinizden ve anahtar kelime stratejinizi ayarladığınızdan emin olun.

Bu yazıyı Paylaş

Bloğumuzda yer almak ister misiniz?

İletişim bilginizi bırakın size ulaşalım…