― Blog ―
30 Adımda Bir Uygulama Nasıl Pazarlanır
istechsoft

istechsoft

30 Adımda Bir Uygulama Nasıl Pazarlanır

Genel bir kural, ürününüzü oluşturmak için harcadığınız kadar zamanınızı tanıtmaktır. Bir blog yazısı yazmak için iki gün harcadıysanız, sonraki iki günü blog yazınızı mümkün olduğu kadar çok yerde dağıtarak geçirin.

Aynı konsept mobil uygulamanıza da uygulanabilir. Geliştirme ayları, terfi aylarına dönüşmelidir.

Uygulamanızı ne kadar çok tanıtırsanız süreç o kadar kolay ve hızlı hale gelir. Küçük işletmelerin pazarlama veya tanıtım etkinliklerine ayıracak büyük bir bütçeleri olmadığını biliyoruz. Parası olanlar bile içeriklerini tanıtmak için yalnızca birkaç kanala sahip olduklarını görebilirler.

Bu ayrıntılı kılavuz, bir uygulamayı nasıl pazarlayacağınızı gösterecek ve uygulama pazarlama stratejinizi bir sonraki seviyeye taşıyacaktır.

Hadi başlayalım.

1. Müşteri Araştırması

Mobil uygulama pazarlaması, siz onu piyasaya sürmeden çok önce başlar. Geliştirme ekibinize uygulamanızı milyonlarca farklı şeyle oluşturmaya başlamalarını söylemeden önce müşterilerinize ulaşın ve onlarla konuşun.

Ne de olsa, inşa ettiğiniz her şeyin onlar için doğru olduğundan emin olmak istersiniz.

Önce satış yaptığınız her bir kişinin ve hatta yalnızca bülteninize kaydolanların bir listesini oluşturarak pazar araştırmanıza başlayabilirsiniz. Onlara bir e-posta gönderin ve onlardan 5 veya 10 dakika ayırmalarını isteyin.

Müşterilerinize özel bir indirim veya bir tür eğitim içeriği sunarak onları teşvik edin. Dikkatlerini çektikten sonra, bir uygulamada ne aradıkları hakkında bir fikir edinmek için onlara birkaç soru sorun.

Mevcut ve potansiyel müşterilerinizin uygulamanızdan beklentilerini anlamak istiyorsunuz. Bu süreçte daha önce hiç görmediğiniz boşlukları keşfetmeye başlayacak ve kendinizle müşterileriniz arasında başarılı bir köprü kurmuş olacaksınız.

Müşterilerinizi uygulama oluşturma sürecine dahil ederek, yalnızca uygulamanızın tanıtımını yapmakla kalmaz, aynı zamanda yaptığınız uygulamanın hitap ettiğiniz insanlara uygun olduğundan da emin olursunuz.

Fikrinizi onlara bildirerek müşterilerinizi elde tutun ve onlara bu fikirde gerçekten ne görmek istediklerini sorun. Ürünü onlar için nasıl daha anlayışlı ve faydalı hale getirebilirsiniz? Unutmayın, kullanım tabanınızın kendi kitlesi vardır (ağızdan ağza) ve onları ikna edebilirseniz, başarınızı ve kalıcı gücünüzü desteklemek için tüm doğru notları almış olacaksınız.

Tüm pazarlama kampanyalarınızın etkili bir araştırmayla başlaması gerekir. Bu, sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlar.

2. Etkileyici Pazarlama

Influencer’larla dürüst, otantik ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkiler geliştirmek, uygulamanızı tanıtmanıza yardımcı olmak için uzun bir yol kat edecektir.

Bu stratejinin anahtarı, kullanıcı tabanınız ve hedef kitlenizle uyumlu etkileyiciler bulmaktır. Çoğu sosyal medya platformu, etkileyicilere takipçi demografisi hakkında veri verir. Influencer kampanyasından gelen yüklemelerin boşa gitme olasılığı daha düşüktür. Sosyal medyaya ek olarak, lansmanından önce uygulamanızı tanıtmak ve ortak olmak için blog yazarları da aramalısınız.

Etkileyenlerin gücünden yararlanmak, cep telefonunuza büyük miktarda trafik çekebilir. Bunu yapmak için , mobil uygulamanızın alanında ilgili etkileyicilerin bir listesini bulmak için buzzsumo.com gibi bir web sitesine gitmeniz yeterlidir.

3. Web Sitenizden Yararlanın

Tamamen işlevsel ve mobil uyumlu mevcut bir web siteniz varsa , siteniz, uygulamanızı tanıtmak için en büyük varlıklardan biri olabilir. Bir noktada, tüm müşterileriniz veya şirketinizle ilgilenen herkes web sitenize giden yolu bulacaktır. Bunu yaptıklarında, hepsinin bir uygulamanız olduğunu bilmesi önemlidir.

Uygulamanızı sitenize dahil etmek, sitenizin bir bölümünü yalnızca uygulama için bölümlere ayırmak anlamına gelebilir. Örneğin ekranın köşesi veya web sayfasının ortasına doğru. Uygulama tanıtımı için web push bildirimlerini bile kullanabilirsiniz.

Uygulamanızı web sitenize dahil etmenin yanı sıra, düzenli olarak planlanan blog yayınınıza dahil etmek, yararlanabileceğiniz en iyi mobil uygulama tanıtım stratejilerinden biridir. Yalnızca uygulamanız hakkında eksiksiz bir blog gönderisi oluşturarak veya izleyicilerinizi uygulamayı indirmeye davet etmek için her blog gönderisinin sonuna bir harekete geçirici mesaj ekleyerek bunu yapabilirsiniz.

Blog gönderisini yalnızca uygulama hakkında yazarken, uygulamanız hakkında eksiksiz bir hikaye yazın ve hedef kitlenizin bunun arkasındaki amacı bilmesini sağlayın. Onlara bu uygulamanın işleri onlar için nasıl kolaylaştırabileceğini ve kolaylaştırabileceğini anlatın. İyi bir anlayış kazanmalarına yardımcı olmak için uygulama bağlantılarınızı, ekran görüntülerinizi ve videolarınızı ekleyin.

Bu kılavuzun etkileyici bölümünde daha önce bahsedildiği gibi, blog yazarlarının diğer web sitelerinde de blogunuz için yutturmaca oluşturmasını sağlayabilirsiniz.

4. E-posta Pazarlama

Yeni uygulamanızın, tüm e-postalarınızı içeren pazarlamanızın her yönüne kazınmış olması gerekir. Bir işletme olarak sayısız e-posta göndereceksiniz ve uygulamanızı bunların her birine dahil etmemek kaçırılmış bir fırsattır.

Teknik desteğinizden, haber bülteninizden veya hatta ödeme onayı e-postasından olsun, gönderilen herhangi bir e-posta, uygulamanızın reklamını yapan tek satırlık bir alt bilgi içermelidir. Uygulama aracılığıyla neler yapılabileceği ve indirme sayfasına yönlendiren bir bağlantı gibi ayrıntıları ekleyin.

E-postalar, doğru koşullar altında kullanıldıkları sürece hala çekiciliğini koruyor. Exact Target tarafından yapılan bir araştırmaya göre , “Kişilerin %91’i e-postalarını günlük olarak kontrol ediyor”. Uygulama bağlantılarınızı haber bültenlerine, müşteri hizmetleri e-postalarına dahil ederek yararlanın ve ayrıca e-posta imzalarında kullanmayı alışkanlık haline getirin.

Örnek Şablon:

 • Yeni uygulamamız (buraya uygulama adını girin), size yardımcı olur (uygulamanın ne yaptığını girin). Kontrol etmek için buraya tıklayın (köprü dahil)!

5. Tanıtım Videosu Oluşturun

Videolar, güzel ve iyi oluşturulmuş uygulamanızın sunduğu her şeyi sergilemenizin kolay bir yoludur. Demo videonuz için Simon Sinek’in Altın Çember: Neden, Nasıl ve Ne ilkeleriyle 30 saniyelik basit bir reklam oluşturun.

Demo videonuzu oluşturmayı bitirdikten sonra, uygulamanızı tanıtmak için sosyal medya kanallarınızdan ve diğer platformlardan yararlandığınızdan emin olun. Demo videonuz blog yazınıza, Instagram ve Youtube kanallarınıza dahil edilebilir.

Hoşunuza gideceğini düşündüğümüz Feicobol’un uygulama tanıtım videosunun bağlantısını ekledik. Müşterileriniz için olağanüstü demo videolar oluşturmanız için size ilham versin:

6. Alternatif Uygulama Mağazalarını Düşünün

Yalnızca Google Play’e ve App Store’a güvenmeyin; çevrimiçi pazarda uygulamanızı yükleyebileceğiniz çeşitli başka uygulama mağazaları vardır.

One Platform Foundation’a göre , bir uygulama nispeten daha az popüler olan diğer mağazalara gönderilirse, Google Play’e kıyasla beklenen indirme sayısını %200 daha fazla artıracaktır.

Bunlar, göz önünde bulundurmanız gereken çok iyi uygulama mağazalarından bazıları ve mobil uygulama pazarında büyüyorlar.

 • GetJar
 • Kaydır beni
 • Opera Mobil Mağaza
 • AppsLib
 • Amazon Uygulama Mağazası
 • AppBrain

Unutmayın, uygulama pazarı bu iki popüler mağazadan daha büyük. Erişiminizi genişletmek, uygulama içi satın alımları artırmanızı da kolaylaştırabilir.

7. Ödüllere Başvurun

Uygulama ödüllerine katılmak size tonlarca basın, tanıtım, inceleme ve bol miktarda indirme sağlayabilir. Kazanma şansınız büyük ölçüde satış konuşmanıza ve uygulama fikrinize bağlı olsa da, ilk seferinde işleri doğru yapmayı başarırsanız, biraz yıldız olmanın tadını çıkarabilirsiniz.

En ünlü uygulama ödül sitelerinden bazıları şunlardır:

 • Uygulama Ödülleri
 • Şimdiye Kadarki En İyi Uygulama Ödülleri
 • AppCircus yarışması
 • Apple Tasarım Ödülleri
 • Uygulama Ödülleri
 • Ericsson Başvuru Ödülleri
 • Webby Ödülleri
 • En İyi Mobil Uygulama Ödülleri
 • OZApp

8. SEO Burada Önemlidir

Evet, ASO’dan değil SEO’dan bahsediyorum… olan şey, kullanıcılar ilgili sorguları girdiğinde arama sonuçlarında uygulamanızın URL’sinin görünmesidir; örneğin, müzik uygulamaları aradıklarında, kullanıcılar Enter’a basmadan önce uygulamanızın ilk 5 giriş arasında belirmesini istersiniz.

Tek yapmanız gereken, sıralamak istediğiniz “en iyi hedeflenen” ve en alakalı anahtar kelimeleri belirlemektir. Ayrıca, uygulamanızın şu anda hangi anahtar kelimeler için sıralandığını analiz edin, sıralamayı yükseltmek için buna göre bazı kaliteli bağlantılar oluşturun.

Bu amaçla, bu iki harika aracı deneyin.

 • MobilDevHQ
 • Arama Adamı

9. Bay Fantastik Gibi Ulaşın

Yalnızca App Store’lara güvenmeyin. Google’ın arama motorunu keşfedin ve uygulamanız için harikalar yaratabileceğine inanın.

Diyelim ki uygulamanız müzikle ilgili; Google’da “en iyi müzik android uygulamaları” terimini arayın ve hangi sonuçları aldığınızı görün.

Bu en iyi 5 sonuçtan en az 4’ü, öne çıkan uygulamanızla bağlantı kurulabilen yüksek yetkili bloglardır. Bu atışı yaparsanız, bir taşla birkaç kuştan fazlasını vurabilirsiniz. Uygulamanızın öne çıkarılması, aşağıdakiler gibi uzun vadeli avantajlar sunar:

 • Maruziyet
 • Hedeflenen Trafik
 • Güçlü Bağlantı kurma
 • Derecelendirme ve İncelemeler

10. Doğru Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Girişimciler ve uygulama geliştiriciler arasında daha iyi tanınmak için başta Linkedin ve Facebook olmak üzere sosyal medya grupları ve topluluklarında görünürlüğünüzü artırın.

Uygulamanızla ilgili geri bildirimlerini isteyin ve denemeleri için onlara ücretsiz promosyon kodları verin. Mevcut özellikleri, hata düzeltmelerini, gelecekteki güncellemeleri tartışın ve fikirlerine değer verin.

Onlarla, birbirinizin uygulamalarını tek kuruş harcamadan çapraz tanıtma fırsatı sunabilecek harika ilişkiler kurabilirsiniz.

11. Göz Alıcı Bir Uygulama Simgesi Oluşturun

Google Play Store’da 1,6 milyondan fazla ve App Store’da 1,5 milyondan fazla uygulamayla, uygulamanızı dahil etmeyi seçtiğiniz herhangi bir kategoride çok fazla gürültü var. Bu gürültü nedeniyle birçok kişi, yalnızca uygulamalarla ilgilenmeyi seçiyor. uygulama simgesi onları cezbettiğinde.

Uygulama simgenizi öne çıkarmak için şunları yapmalıdır:

 1. Öne çıkan benzersiz bir şekle sahip olun
 2. Sınırlı bir renk paletine sahip olun – kontrast oluşturmak için 2 yeterlidir
 3. Fotoğraf kullanmaktan kaçının – çok fazla karışıyor!
 4. Çok fazla metin kullanmaktan kaçının, zaten zar zor okunuyor
 5. Yaratıcı ol!

Uygulama simgenizi bir düzine farklı duvar kağıdında test etmek de zarar vermez.

12. Harika Ekran Görüntüleri Alın

Uygulamanızın ekran görüntüsünü alıp uygulama mağazasına bırakmak, basit olmasına rağmen, o potansiyel kullanıcıya göstermeye çalıştığınız şeyi anlama konusunda gerçekten kötü bir iş çıkarıyor.

Altyazı eklemek ve ekran görüntülerinize daha fazla görsel öğe eklemek, sıkıcı bir uygulamayı yüksek indirme kazananına dönüştürmenin en iyi yoludur.

Örneğin Uber’i ele alalım:

Uber’in uygulama sayfası, sizi yalnızca ekran görüntülerine bakarak o uygulamada sunulan özellikleri tam olarak anlayabileceğiniz bir senaryoya sokabilir. İndirmeyi veya indirmemeyi basit bir seçim haline getirir.

13. Uygulama Mağazası Optimizasyonu (ASO)

Uygulama mağazası optimizasyonu (ASO), özünde, Google Play ve App Store için arama motoru optimizasyonudur (SEO). Tıpkı arama motoru optimizasyonu gibi, uygulama mağazası optimizasyonu da anahtar kelime alaka düzeyine, arama alaka düzeyine ve açıklamanızdaki anahtar kelime yoğunluğuna odaklanır.

ABD’deki iPhone kullanıcılarının neredeyse yarısının uygulamaları arama yoluyla bulması nedeniyle, mobil uygulama pazarlama çabalarınızda odaklanabileceğiniz en önemli şeylerden biri uygulama açıklamanızdır.

“Kadınlar için sağlıklı tarifler” gibi bir şey arayabileceğiniz ve hangi uygulamaların göründüğünü ve sıralamalarını görebileceğiniz App Annie gibi platformlar aracılığıyla rakip araştırmasına başlamak da gerçekten çok kolay .

Uygulama mağazası optimizasyonunun nasıl çalıştığı hakkında koca bir makale yazdık . İçinde bunun neden önemli olduğunu ve uygulama listelemenizi nasıl optimize edeceğinizi açıklıyoruz.

14. Harika Bir Uygulama Açılış Sayfası Oluşturun

Harika bir açılış sayfası, mobil uygulamanız olmasa bile her işletmenin olmazsa olmazıdır. Harika bir açılış sayfasına sahip olmak, her zaman harika bir kartvizite sahip olmak gibidir, ihtiyaç duymanız durumunda yanınızda olması güzel.

Spendee , kullanıcı edinme ve etkileşim için gereken tüm öğeleri içeren harika bir mobil uygulama açılış sayfasına harika bir örnektir.

Özetle, sayfada birden fazla bağlantı bulunurken, en dikkat çekici iki bağlantı App Store ve Google Play Store düğmeleridir. Sosyal paylaşım butonlarından daha büyükler, site ziyaretçilerinin uygulamayı paylaşmasına yardımcı olmak için harikalar ve sağlarındaki resimler kadar göze çarpıyorlar.

Aşağı kaydırdıkça, her panelde tek bir harekete geçirici mesaj bulunur ve bu da doğrudan ana harekete geçirici mesaja, uygulamayı indirmek için yönlendirir.

Sondan ikinci panelde, haber kaynaklarından ve uygulamaların gerçek kullanıcılarından gelen sosyal kanıtlar bile var.

Bir uygulama açılış sayfasına sahip olmak harikadır, ancak muhtemelen işletmenizin web sitesine zaten trafik geliyordur. Daha fazlasının uygulamanızı indirmesini sağlamak için bu mevcut müşterilerden ve ziyaretçilerden yararlanın.

Mevcut Web Sitesi Banner’ı

Web siteniz için müdahaleci olmayan bir yerde açılan küçük bir banner yapın. HelloBar’ın bunu yapmanın harika bir yolu olduğunu düşünüyorum:

Çok basit, tüm sayfalarınızın en üstünde kalır ve en önemli bilgileri uygulama açılış sayfanıza veya doğrudan App Store’a giden bir bağlantı aracılığıyla alabilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Halihazırda sosyal medya tanıtım oyunundaysanız ve bir Twitter profiliniz, Facebook sayfanız veya Linkedin sayfanız varsa, uygulamanızı tanıtmak için bu alanı kullanın.

Tek ihtiyacınız olan, uygulamanızın adını ve onu nerede bulacağınızı gösteren basit bir banner:

Bir Uygulama İnceleme Sitesine girmek, onlara bir satış konuşması göndermeniz gerekeceği anlamına gelir. Yani, web sitesini, uygulamanızın onlar tarafından incelenecek ve bu nedenle sitelerinde öne çıkacak kadar iyi olduğuna ikna etmeniz gerekir. Bu uygulama inceleme sitelerinin birçoğu aşağıdaki gibi şeyler arıyor:

 • Yüksek kalitede güzel grafik tasarımlar
 • Orijinal ve benzersiz içerik, mekanik, temalar ve sanat
 • Aksaklık, çökme, aşırı yükleme süreleri veya kötü bir şekilde bir araya getirilmiş içerik içermeyen kararlı uygulamalar

Bize ulaştığınızda, büyük olasılıkla uygulamanız için destek materyali sağlamanız gerekecektir. Bu genellikle aşağıdaki öğeleri içeren bir belge biçiminde yapılır:

 • Uygulama mağazasındaki uygulamanıza bir bağlantı
 • Uygulamanızı ve uygulamanızı öne çıkaran özellikleri açıklayan bir özet paragraf
 • Uygulama logonuzun, başlık ekranınızın ve uygulama içi içeriğinizin ekran görüntüleri
 • YouTube veya Vimeo’dan uygulamanızın videolarına bağlantılar
 • Erişimi olan herkesin uygulamayı ücretsiz olarak indirmesini sağlayan anahtar olan bir promosyon kodu. Uygulamanız ücretsizse, bu konuda endişelenmenize gerek yok.

Uygulamanız hakkında basın ve incelemeler almak, başka bir sitenin trafiğinden yararlanmanın kolay bir yoludur.

Uygulamanızı incelemeye göndermeniz ve basına ulaşmanız için EN İYİ 113 yerin bir listesini derledik. Her ay kümülatif olarak 11 milyondan fazla Twitter takipçisi, 6 milyondan fazla Facebook hayranı ve on milyonlarca tekil ziyaretçi ile bu web sitelerinin herhangi birindeki özellikler, uygulamanızın çok sayıda indirilmesi anlamına gelebilir.

17. Halkla İlişkiler

Çoğu gazeteci, teslim tarihleri ​​nedeniyle yeni içerik yayınlama baskısı altındadır ve bu nedenle, ipuçlarını takip etmek veya gönderilen haberler hakkında daha fazla bilgi bulmaya çalışmak için harcayacak zamanları yoktur.

Hikayenizin yayınlanması için en iyi şansa sahip olduğunuzdan emin olmak için, PR kitinizde bir gazetecinin ihtiyaç duyacağı her şeye sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz.

İyi bir mobil uygulama halkla ilişkiler kiti aşağıdakilerden oluşur:

Bir Uygulama Özeti Kılavuzu

Uygulama özeti kılavuzunuz, uygulamanın ne olduğu, nasıl kullanıldığı, hedef kitlesi, çözdüğü sorunlar ve uygulamanın neden oluşturulduğu ve neden önemli olduğuyla ilgili diğer bilgiler hakkında bir açıklamadır.

Basın Bülteniniz

Basın bülteni, neden basına uzandığınızın arkasındaki ana hikayedir. Uygulamanızın çözdüğü sorunu, neden şimdi yayınlandığını ve uygulamayı kullanmanın yararlarını çevreleyen diğer tüm istatistikleri veya gerçekleri kapsamalıdır. Hikayeyi yayınlaması için gazeteciye satış yaptığınız yer burasıdır.

Ekran Görüntüleri (Uygulama ve Yaşam Tarzı)

Halkla ilişkiler kitinizde hem uygulama ekran görüntülerine (uygulama mağazası girişinizde olduğu gibi) hem de yaşam tarzı resimlerine ihtiyacınız olacak. Makul olduğunu düşündüğünüzden daha fazla sayıda ekran görüntüsü eklediğinizden emin olun. Bu halkla ilişkiler kitini birkaç düzine haber kaynağına gönderiyorsanız, diğer haber kaynaklarının halihazırda kullanmış olduğu görüntüleri seçmeme seçeneğine sahip olacaklarından emin olmak istersiniz.

Tasarım Teminatı (İkonlar, Logolar, Afişler, vb.)

Haber kaynağına, makaledeki markanızı temiz tutabilmeleri için ihtiyaç duyacakları tüm simge boyutlarını, logo boyutlarını ve diğer tasarım malzemelerini verin. İsteyeceğiniz son şey TechCrunch’ta bulanık bir logoyla öne çıkmak çünkü onlara yalnızca bir resim boyutu gönderdiniz.

Bu maddelerde yapılan değişikliklerin tamamlanması genellikle haftalar alabilir çünkü bunlar en düşük öncelik olarak kabul edilir.

Videolar (İzlenecek Yollar, Tanıtım Videosu vb.)

İyi bir tanıtım videosu, insanların uygulamanızın neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olmak için harikalar yaratabilir. Uygulamanızı çalışırken görerek, uygulamanızı test etme seçimleri konusunda çok bilinçli bir karar verebilirler.

Kurucu Biyografileri ve Resimleri

Çoğu zaman, kurucuların bir uygulama geliştirme kararları veya peşinde oldukları pazar konusundaki kararları hakkında alıntılar görürsünüz. Bu tür alıntılar, uygulamanın arkasındaki şirket hakkında bir mesaj oluşturmaya ve uygulamanın arkasındaki şirket için güçlü bir marka oluşturmaya yardımcı olur.

18. Uygulamanızı Tanıtım Videosu Yoluyla Tanıtın

İyi bir tanıtım videosuna sahip olmak, herhangi bir mobil uygulamanın temelidir. Birisinin uygulamanın arkasındaki en yaygın kullanım durumunu ve onu nasıl kullanabileceğini anlaması için hızlı ve kolay bir yol.

19. Sosyal Ağınızı Kullanın

Sosyal medya, çoğu işletme tarafından yoğun bir şekilde odaklanılmasına rağmen, hala çok az kullanılan bir tanıtım kanalıdır. Mesajı bir kez göndermek iyidir, ancak bir veya iki ay içinde birden çok kez göndermek daha da iyidir.

Tipik bir Facebook sayfası gönderisi , sayfanın hayran kitlesinin %16’sına ulaşır . Şimdi, aynı mesajı alıp 4 veya 5 kez yeniden yazıp 5 hafta boyunca haftada bir kez gönderseniz, teorik olarak Facebook sayfanızın izleyicilerinin %80’ine ulaşırsınız.

Bunun nasıl büyük bir fark yarattığını görün.

Mobil uygulama gibi bir şeyi piyasaya sürdüğünüzde, bu şirket için büyük bir başarıdır ve müşterileriniz için pek çok anlama gelebilir. Aynı içeriği farklı bir mesajla yeniden yayınlayarak mesajı aldıklarından emin olun.

Tüm mevcut müşterilerinizin nihayet bir mobil uygulama başlattığınızı öğrenmesi genellikle haftalar hatta aylar alabilir. Ancak bilmeyen aynı müşteriler, muhtemelen sizden haftalık, hatta belki de her gün e-posta alıyor.

Normalde gönderdiğiniz e-postaları göndererek zaman içinde indirme sayısını artırmanın gerçekten kolay bir yolu olarak uygulama indirme bağlantılarınızı veya uygulama açılış sayfanızın bağlantısını e-posta imzanıza ekleyin.

İşletmenizde birkaç kişi varsa, onların da aynı şeyi yaptığından emin olun.

Örneğin, işletmenizde her biri günde ortalama 20 e-posta gönderen 4 kişi varsa (bu gerçekten düşük bir tahmin), mobil uygulamanız hakkında günde 80 kişiyi bilgilendirebilirsiniz. Bu, haftada 560 veya ayda 2.400’ün üzerinde!

En basit şeyler uzun vadede en etkili olabilir.

21. Uygulamanızı Mağazada Tanıtın

Tüm mevcut müşterilerinizin nihayet bir mobil uygulama başlattığınızı öğrenmesi genellikle haftalar hatta aylar alabilir. Ancak bilmeyen aynı müşteriler, muhtemelen sizden haftalık, hatta belki de her gün e-posta alıyor.

Normalde gönderdiğiniz e-postaları göndererek zaman içinde indirme sayısını artırmanın gerçekten kolay bir yolu olarak uygulama indirme bağlantılarınızı veya uygulama açılış sayfanızın bağlantısını e-posta imzanıza ekleyin.

İşletmenizde birkaç kişi varsa, onların da aynı şeyi yaptığından emin olun.

Örneğin, işletmenizde her biri günde ortalama 20 e-posta gönderen 4 kişi varsa (bu gerçekten düşük bir tahmin), mobil uygulamanız hakkında günde 80 kişiyi bilgilendirebilirsiniz. Bu, haftada 560 veya ayda 2.400’ün üzerinde!

En basit şeyler uzun vadede en etkili olabilir.

Gerçek mekanda faaliyet gösteren bir işletme yürütüyorsanız, devam eden uygulama indirmelerini artırmanın en iyi yolu, yaya trafiğinizden yararlanmaktır.

Pencerenize bir QR kodu, hatta yalnızca Google Play Store ve App Store için bir çıkartma yerleştirerek, müşterilerinize bir mobil uygulamanız olduğunu bildiriyorsunuz. O sırada bilmeyebilecekleri bir şey.

Benzer şekilde, kartvizitlerinizde bir QR kodu bulundurarak, kart alan herkesin uygulamanızı cebine indirmek için doğrudan bir bağlantısı olabilir.

22. LinkedIn ve Facebook Gruplarına Katılın

LinkedIn, 400 milyon iş profesyonelinden oluşan devasa bir sosyal ağdır ve Facebook’un 1 milyardan fazla kullanıcısı vardır. Birçok pazarı, birçok sektörü temsil ederler ve aklınıza gelebilecek hemen her şey için gruplara sahiptirler.

Mevcut müşterilerinize veya ideal müşterilerinize çok benzeyen kişilerden oluşan gruplar bulun ve uygulamayı onlarla paylaşın. Uygulamayı kullanmanın yararlarını ve neden uygulamayı kullanmaları gerektiğini açıklayın.

Büyük bir grup bulursanız, grubun yöneticisiyle iletişime geçin ve onlardan uygulamayı tanıtmak için sizinle ortak olmalarını isteyin. Ücretli bir promosyon olarak para karşılığında olabilir veya her indirme veya her yeni müşteri için ödeme yaptığınız bir yönlendirme ortaklığı olabilir.

23. Yerel Olarak Müşteri Kazanın

Buluşmalar, etkinlikler ve konferanslar, yeni mobil uygulama kullanıcılarını işe almak için harika bir yer olabilir. Uygulama indirme bağlantınızın bulunduğu bir yığın kartviziti yanınıza alın ve konuştuğunuz herkese dağıtın.

Bazı daha büyük buluşmalar yüzlerce kişiyi kapsayabilirken, uygun büyüklükteki bir konferans binlerce insanı çekebilir. Etkinlikteki kişilerle kısa bir ön görüşme yapın ve ardından onlara kartviziti verin. Uygulamayı kontrol etmelerini ve geri bildirimde bulunmak için sizinle iletişime geçmelerini önerin. Uygulamaya çok sayıda yeni kullanıcı çekmenin ve iyileştirme için geri bildirim almanın harika bir yolu.

24. Beklenmeyeni Yapın

Dijital dünyada, herhangi bir şeyi tamamen çevrimdışı yapmak ve sonuçları görmek son derece beklenmedik bir durumdur. Dojo’daki adamlar  , beklenmedik olanı yapmada ve sadece çevrimdışı ve bire bir ortamda insanlara hitap etmede inanılmaz bir başarı elde ettiler.

Yerelleştirilmiş bir uygulama için hızlı bir şekilde ilk müşteri tabanını edinmeleri gerekiyordu. İnsanların ilgi ve merakını uyandırmak için basit ve süper etkili bir mektupla sokaklara dökülmeye karar verdiler . Bu mektuplardan 19.000 tanesini dağıttılar ve işe gidip gelmenin en yoğun olduğu saatlerde bunları işe gidip gelenlere dağıttılar.

Sonuç, 3.000’den fazla indirme (~%15’lik bir dönüşüm oranı) ve harika bir sosyal medya teşhiri oldu.

Beklenmedik olun ve bundan harika sonuçlar gelebilir.

25. Pinterest’te Yayınla

Pinterest, kullanıcıların resim ve videoları kendi panolarına ve diğerlerinin panolarına sabitleyerek paylaşabildikleri ve keşfedebildikleri bir sosyal ağdır. Kullanıcılar kendi panolarına sahip olabilir, panolarına yerleştirmek için içerik arayabilir ve başkalarının panolarındaki içerikte arama yapabilir.

Pinterest, internette bulabileceğiniz en iyi şeyleri düzgün bir şekilde kategorilere ayrılmış panolarda tutmak için yapılmıştır. Ürününüzün birinin panosunda olması, o kişinin sizi elinde tutmayı seçtiği ve panosunu görüntüleyen herkesin size maruz kalacağı anlamına gelir.

Pinterest, insanların IOS uygulamalarını doğrudan Pinterest’ten indirmelerine izin veren App Pin olarak bilinen yeni bir özellik yayınladı. Yani güzel uygulamanızın resimlerine sahip olabilirsiniz ve kırmızı “Sabitle” düğmesinin hemen yanında mavi bir “Yükle” düğmesi vardır. PIN’in nasıl uygulanacağı hakkında daha fazla bilgiyi Pinterest’in resmi blogunda burada bulabilirsiniz .

26. Bir Yarışma Düzenleyin

Uygulamanızı tanıtmak her zaman onu her kanala kendiniz dağıtmak anlamına gelmez, aynı zamanda küçük bir kıvılcım yakmak ve müşterilerinizin bitiş çizgisine doğru koşmasına izin vermek anlamına da gelebilir. Uygulamanızda bir yarışma oluşturmak, kullanıcılarınızı uygulamayı indirmeye ve yarışmanın geri kalanında saklamaya teşvik edecektir.

Uygulamanızın canlı bir lider panosu olabilir, böylece müşteriler her zaman sıralamada nerede olduklarının farkında olurlar. Yarışmanızı, müşterilerin şirketinizle etkileşim kurarak, uygulamayı paylaşarak veya arkadaşlarının kaydolmasını sağlayarak sıralamalarda yükselmek için çeşitli yollara sahip olacak şekilde düzenleyin. Müşteriler, güncellemeleri ne zaman ayarlamaları gerektiğini de bilmelidir.

27. Tüm Yorumlarınıza Saygılarımızla Yanıt Verin

Müşterileriniz bir inceleme yazmak için zaman ayırıyorsa, ne kadar uzun olursa olsun, onlara yanıt vermek için zaman ayırmalısınız.

Pek çok şirket, tüm müşterilerine otomatik bir mesaj bırakma hatasını yapıyor.

Bu sadece müşterileri geri çevirmekle kalmayacak, aynı zamanda endişelerinin giderilmediğini hisseden müşterilerle sıralama puanınız da önemli ölçüde düşecektir.  

Müşterileriniz ne derse desin, deneyimlerini iyileştirmek için hangi adımları attığınızı listeleyerek sorunu çözmeye çalıştığınızı bilmelerini sağlayın. Hem olumlu hem de olumsuz tüm incelemelere yanıt verin.

28. Sosyal Paylaşımı Uygulamaya Entegre Edin

Kendi uygulamanızın kendisini tanıtmasını sağlayarak uygulama tanıtımını bir adım daha ileri götürün. Müşterileriniz, uygulamanızı keşfederken sonsuz keşifler yapacak ve bu keşifleri dünyayla paylaşmaktan daha tatmin edici bir şey olamaz.

Uygulamanıza ekranlarını paylaşma ve uygulama içi içeriği paylaşma seçeneğini dahil ederek, uygulamanızın görünürlüğünü genişletir ve kullanıcılarınızın kendilerini ifade edebilecekleri bir platform yaratırsınız.

29. Düzenli Olarak Yeni Güncellemeler Yayınlayın

Müşterilerinizin, uygulamayı onlar için her zaman daha iyi hale getirdiğinizi bilmesi gerekir. Bakımı yapılmayan uygulamalar çöpe atılacaktır. Deneyimi onlar için daha iyi hale getirmek için elinizden geleni yapmazsanız, kullanıcılar ihanete uğramış hissedeceklerdir.

Bu özellikle, inceleme bölümlerinde müşterilerin öfkelendiği konuların çoğuna henüz değinmemiş olmanız durumunda geçerlidir. Uygulama içeriğinizi güncel tutun ve müşterilerinize her zaman keyif almaları için daha fazlasını planladığınızı bildirin.

30. Endüstri Forumları ve Podcast’ler

Forumlar, uygulamanızı ve girişiminizi tanıtmanın ücretsiz ve kolay bir yoludur. Facebook’a (ve diğer sosyal platformlara) benzer şekilde, her şey toplulukla etkileşim kurmakla ilgilidir. Sadece uygulamanızı tanıtmak amacıyla bu ağlara katılmayın.

Ücretsiz mobil uygulama tanıtımı için aşağıdaki gibi platformları kullanın:

 • Quora
 • reddit
 • Sektöre özel forumlar
 • Hacker ayı

Hatta bu forumlarda hedef kullanıcı tabanınızla doğrudan bağlantı kurabilirsiniz.

İçerik pazarlama stratejinizi yükseltmenin bir yolu olarak sektöre özel podcast’leri de tavsiye ederim. Bu, uygulamanızı binlerce dinleyiciye göstermenin hızlı bir yoludur. Birçok podcast sunucusu yeni konuklar arıyor. Bu yüzden birkaç şovda yer almak çok zor olmamalı.

İlgili podcast’leri bulmak kolaydır. Spotify’a, Apple Podcast’lerine veya kişisel yaşamınızda podcast’leri dinlediğiniz her yere göz atın. Bunların tümü, kategoriye göre göz atmanıza izin verir.

SONUÇ

Mobil uygulamanızı tanıtmak için tonlarca para harcamanıza gerek yok. Tek başına Apple arama reklamları gibi mobil uygulama tanıtım stratejilerine dayanan akıllı telefon uygulamaları uzun vadede gelişmeyecektir. Reklamlar için ödeme yapmadan organik indirmeler elde etmenin bir yoluna ihtiyacınız var.

Bu yazıyı Paylaş

Bloğumuzda yer almak ister misiniz?

İletişim bilginizi bırakın size ulaşalım…